Portal_background_image

جلسه بررسي طرح هاي مطالعاتي خواهرخواندگي شهر نيم ور با شهر هاي شيامين چين و وروناي ايتاليا با حضور مدير كل دفتر امور شهري وشوراهاي استانداري مركزي

برگزاری جلسه بررسي و ارائه طرح های مطالعاتی خواهر خواندگي شهر نيم ور با حضور مدیر کل دفتر امور شهری وشوراها،رئیس شورای اسلامی و شهردار نیمور ،نماینده دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین المل ، نماینده دفتر سیاسی،انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری مرکزی و معاون سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان مرکزی در محل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری مرکزی

مدیر کل دفتر امور شهری وشوراهای استانداری مرکزی در این جلسه  اظهار داشت: پیمان خواهرخواندگی اهداف بشر دوستانه بین شهرها است  و آنها را در راه رساندن پیام صلح به سراسر دنیا پیش می‌برد و در تغییر سطح فرهنگی دو شهر خواهرخوانده و تبادل فرهنگ‌ها نقش بسزایی دارد که در این بین برخی از شهرهای خواهر خوانده هر ساله با برگزاری مسابقه‌ها و نمایشگاه‌های مختلف به پیشبرد این هدف کمک بسیاری می‌کنند.

وی تصریح کرد: اگر از فرصت خواهرخواندگی به درستی استفاده شود، می توان برای توسعه صنعت گردشگری کشور و اشتغالزایی گام های موثری برداشت.

قربانی بیان داشت: خواهرخواندگی  موجب ارتقای جایگاه ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی شهر ، گسترش، شناساندن همه‌جانبه ظرفیت‌ها، تحکیم و گسترش روابط دوجانبه با شهرهای خواهر‌خوانده، توسعه دیپلماسی شهری را موجب می شود  که باید تلاش شود ارتباط فرهنگی خود را با شهرهای خواهرخوانده افزایش دهیم.

مدیر کل دفتر امور شهری وشوراها گفت: یکی از راهکارهای تقویت دیپلماسی شهری، خواهرخواندگی شهرهاست که زمینه را برای افزایش ارتباطات میان فرهنگ‌ها و ارتقای تعاملات انسانی میان ساکنان شهرها فراهم می‌آورد وبه ایجاد پرورش تفاهم و دوستی و اعتماد در سطح بین‌‌المللی و تبادل برنامه‌های آموزشی، فرهنگی و ورزشی به توسعه گردشگری و تجارت کمک می‌کند و روابط خواهرخواندگی واکنش بی‌نظیری برای رشد اقتصادی است.

مدیر کل دفتر امور شهری وشوراهای استانداری مرکزی اظهار داشت: تفاهم خواهرخواندگی  از نظر فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي و ايجاد  ارتباط متقابل بسيار ارزشمند است و نتيجه ي مطلوبی برای هر دو كشور خواهد داشت.

 حسن قربانی با اشاره به پتانسیل شهر نیمور در زمینه معادن سنگ گفت: شهرهاي انتخابي براي خواهر خوانده شدن با شهر نيم ور،  بايد علاوه بر هم وزني در زمينه هاي فرهنگي و اجتماعي، از نظر اقتصادي و جمعيتي و اقليمي و اشتغال هم متوازن با این شهر باشند.

قربانی مدیر کل دفتر امور شهری و شوراها  اضافه نمود:ما آغازگر موضوع خواهرخواندگي شهرهاي استان با  شهرهای ديگر كشورها هستيم و بايد به اين موضوع به شكل كلي تر نگريست و پتانسيل شهرهاي اطراف را نيز در نظر قرار داد.

وی  تصریح کرد:با ارتباط بيشتر مسئولان و شهرهاي كشور با موارد مشابه در خارج از كشور و بيان نظرات كارشناسانه ، ميتوان بررسي كرد كه كدام شهر  برای خواهرخواندگی با شهر نیم ور مناسب تر است .

قربانی  بيان داشت:  با توجه به ویژگی منحصر به فرد شهر نیمور شهرستان محلات در معادن و كارخانجات سنگ ،شهر منتخب ورونا (Verona) در ايتاليا، به دليل وجود نمايشگاه ها ي بين المللي سنگ و شهرت در اين زمينه گزینه ای بود که جهت بررسی بیشتر در جلسات قبل مطرح شده بود و همچنین  كشور چين در زمينه ي صنايع سنگ با ايران تشابه زيادي دارد و بدليل فراهم بودن بازار فروش سنگ ايران در آن كشور در حال حاضر و گسترده بودن روابط آن با تمام كشورهاي جهان به دليل پذيرش مهاجر و گردشگري شهر شيامن (Xiamen) چين نیز از دیگر گزینه های مطرح شده براي خواهرخواندگي با نيم ور مي باشد که در این جلسه به برسی طرح ها مطالعاتی در خصوص این دو شهر اقدام گردید.

حسن قربانی مدیر کل دفتر شهری و شوراهای  استانداری مرکزی با تاکید بر امر توسعه در آمد های پایدار در شهرها بیان نمود: خواهرخواندگی با  ایجاد فرصت های سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران داخلی و بهره گیری از ظرفیت های سرمایه گذاران خارجی در راستای رشد و شکوفایی شهر، ایجاد فرصت های گردشگری و تعاملات فرهنگی در راستای معرفی همه جانبه شهر در عرصه بین المللی دارد.


دسته بندی

دفتر امور شهری و شوراها


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها